Pallotyni

Czytelnia

Cieszy mnie czytanie książek, które zmuszają do głębszych rozważań.Szukam opowieści z konkretnym przesłaniem. Lubię się wzruszyć i zanurzyć w opowieściach o bohaterach w których odnajdę własne tęsknoty i marzenia, lęki i pytania. Gdy nasza wrażliwość spotka się z dobrą literaturą, mamy szansę na wielką przygodę. Podróż wgłąb siebie, czasami wydaje się bardziej fascynująca niż zwiedzanie europejskich stolic, wypoczywanie w morskich kurortach, pokonywanie górskich szlaków.

Z moimi bohaterami muszę czuć się bezpiecznie. Towarzyszą mi w odnajdowaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania. Kim jestem? Jakie jest moje powołanie? Co nadaje życiu smak? Jaki jest sensie cierpienia? Czy przebaczenie jest możliwe? I wiele innych, których może nawet nie mam odwagi sobie postawić.

Moje ulubione książki pisze samo życie lub rodzą się w sercach wrażliwych ludzi. Immaculée, bohaterka książki "Ocalona by mówić", cudem przeżyła rzeź w Rwandzie.W trudnym czasie odkryła znaczenie bezwarunkowej miłości. Odszukała zabójców swych bliskich, by im wybaczyć. Prowadzące do zwycięstwa wewnętrzne dylematy, gniew i ból tej niezwykłej kobiety, są dla mnie świadectwem mocy przebaczenia i uświadamia mi głębokie przywiązanie do moich krzywd i strat. Książka ta otwiera nadzieję, że każdym z nas, bez względu wielkość cierpienia, ma szansę na uzdrowienie. Nie jest to łatwa książka, bo opowiada o mrokach ludobójstwa, strachu, okrucieństwie, upokorzeniu, morderczych polowaniach na ludzi. Jest to książka,która zmusza nas do refleksji. Ta młoda kobieta, która przez 91 dni wraz z siedmioma innymi kobietami ukrywała się w ścisku i milczeniu w maleńkiej łazience, odkryła moc modlitwy. Ja czytając książkę w ciepłym fotelu w wolnym kraju - mogłam skonfrontować się z własnymi pielęgnowanymi urazami i moją relacją z Bogiem. Kiedy przebaczenie wydaje mi się zadaniem przekraczającym moje możliwości, wraca do mnie przesłanie tej książki.

Równie mocno przemówił do mnie film biograficzny o brytyjskim oficerze, który zostaje pojmany przez Japończyków podczas II wojny światowej "Droga do zapomnienia" - to prawdziwa historia. Borykający się z wojenną traumą Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego oprawcy. To skomplikowana, trudna emocjonalnie i nie oferująca łatwych odpowiedzi historia. Czy można zapomnieć o brutalnych torturach? Czy można spojrzeć w twarz osobie, która uczyniła życie koszmarem? Film który zabiera widza w trudną podróż i pokazuje cud przebaczenia. Wspaniale zagrany i wyreżyserowany - jest w dzisiejszym czasie wielkim rarytasem i szansą na głęboki przeżycia.

Karolina